W trzech grupach przedszkolnych cyklicznie prowadzony jest trening uważności metodą Eline Snel oraz ćwiczenia aktywności metodą Knillów.
Ćwiczenia dostosowane są do wieku i możliwości dzieci i mają na celu poprawienie koncentracji uwagi, dając solidny fundament do budowy poczucia pewności siebie i do rozwoju wewnętrznych kompetencji niezbędnych do radzenia sobie z wyzwaniami, które stawia dzisiejszy świat. Wyposaża w narzędzia do rozwijania samoświadomości własnego ciała, emocji, bycia uważnym zarówno na siebie, jak i na inne osoby. Ćwiczenia pomagają w odnalezieniu wewnętrznego spokoju, na którym można się oprzeć w trudnych chwilach.
Trening uważności stosowany systematycznie sprawia, że dzieci potrafią nabierać dystansu do tego, czego doświadczają i reagować na to, co im się wydarza z większą świadomością, spokojem i życzliwością do siebie samych i bliskich. Ma to fundamentalne znaczenie dla ich dobrego samopoczucia oraz funkcjonowania w społeczeństwie, przekłada się również na ich osiągnięcia edukacyjne oraz reakcje z innymi ludźmi.
Skuteczność praktyki uważności została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Wykazano jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a w szczególności na obszary związane ze stresem, emocjami i funkcjami wykonawczymi.
Główne potencjalne korzyści treningu to:
- podwyższona zdolność do koncentracji uwagi,
- zwiększona samoświadomość własnego ciała i umysłu,
- zwiększone poczucie własnej wartości,
- wzrost zdolności radzenia sobie z emocjami i napięciami,
- wzrost zdolności relaksowania ciała i umysłu,
- lepsze radzenie sobie z trudnymi myślami,
- łatwiejsze zasypianie,
- lepsze podejmowanie aktywności, komunikowanie się oraz nawiązywanie kontaktów,
- rozwój życzliwości wobec siebie i innych
Elżbieta Lasek
pedagog specjalny